Akwarium może być wspaniałym dodatkiem do naszego mieszkania, a także przykładem ciekawego hobby zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niestety, wiele osób nie ma możliwości, by postawić w domu wielkie, ponad 200-litrowe akwarium. Z tego powodu szukamy rozwiązań mniejszych, bardziej poręcznych. Zastanówmy się wspólnie, które zatem warto wybrać?

Na początek kula, czyli akwarium, po które nie warto sięgać

Pomimo iż jesteśmy przyzwyczajeni do widoku kul z rybkami, w szczególności na filmach, tak naprawdę jest to najgorsza opcja, na jaką możemy się zdecydować. Dlaczego? Ponieważ szklana kula nie ma żadnych zalet, ani z punktu widzenia hodowcy, ani samej rybki.

Kula to kształt co najmniej kłopotliwy dla akwarysty. Trudno w niej umieścić wszystkie niezbędne sprzęty, takie jak filtr, napowietrzacz, grzałka i urządzenie chłodzące, termostat i oświetlenie. O kryjówce nie wspominając. W praktyce oznacza to, że zazwyczaj w kuli ląduje tylko rybka, która nie ma się gdzie schować i odpocząć. Żyje w ciągłym stresie, zwiększanym jeszcze przez to, że jedyny kierunek pływania, jaki narzucony jest jej przez kształt naczynia, to kółko.

Nie dość problemów na tym. Niedostatki w wyposażeniu i mała powierzchnia wody w stosunku do objętości sprawiają, że w kuli z reguły nie ma wystarczającej ilości tlenu. Co gorsza, gromadzą się w niej szybko produkty przemiany materii, które mogą zatruć rybkę. Dlatego też kulom stanowczo mówimy nie! Chyba że zamiast rybek znajdą się w nich tylko rośliny i elementy dekoracyjne, które nie są czułe na warunki.

Mała rybka i małe akwarium?

To niestety też nie jest prawda. Pomimo że wiele osób chciałoby stworzyć akwarium jak najmniejszym kosztem, decydując się na minimalne wyposażenie i równie minimalne rozmiary, tak naprawdę nie są to dobre decyzje. Dla wielu rybek małe akwarium będzie po prostu klaustrofobiczne, a to już prosta droga do ich złego samopoczucia i wyskakiwania. Takie próby oczywiście nigdy nie kończą się dobrze.

Co więcej, bardzo małe akwaria to podobnie jak kule pewne pułapki – nie można w nich swobodnie ulokować wszystkich niezbędnych elementów. W rezultacie mogą szybko doprowadzić nawet do śmierci rybki.

Właściwe akwarium ma swoją powierzchnię i wyposażenie

Wiedząc już, czego nie wybierać, możemy skoncentrować się na akwariach, które dobrze posłużą rybkom. Są to przede wszystkim duże (lub chociaż średnie) zbiorniki o płaskich ścianach. Umożliwiają swobodne korzystanie ze wszystkich niezbędnych akcesoriów, które gwarantują, że rybki są zdrowe i zadowolone.

Sklep akwarystyczny online oferuje szeroki wybór akwariów w różnych rozmiarach, od 40 do ponad 100 litrów. Każde z nich zostało wykonane z solidnego, grubego szkła, które odporne jest na ciśnienie, wywierane przez wodę. Wzmocnione wsporniki i specjalny klej gwarantują, że będzie ono tym bardziej wytrzymałe i zupełnie bezpieczne dla rybek. Skorzystaj z jednego z nich, a na pewno bez problemu urządzisz je tak, jak lubisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here