Kupując oświetlenie, bardzo często zastanawiamy się nad tym, czy określony styl będzie odpowiedni do naszych wnętrz. O jakiej mocy światła powinniśmy pomyśleć w danym wnętrzu? Nierzadko mamy również obawy co do tego czy dana żarówka nie będzie zbyt jasna lub zbyt ciemna.
A jak wielu z nas zastanawia się nad barwą światła? Barwa światła może zupełnie zmienić nasze postrzegania konkretnych przestrzeni. Na jaką barwę światła najlepiej jest się zdecydować?
Warto pamiętać o tym, że określony kolor światła może mieć ogromny wpływ na postrzeganie danego pomieszczenia, jak i również na samopoczucie osób, które się w nim znajdują. Stąd też nasza redakcja postanowiła nieco przybliżyć ten często zapominany, ale jednocześnie niezwykle istotny temat. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat światła, jego barwy i co tak naprawdę oznaczają kody i symbole na opakowaniach żarówek, koniecznie zapoznajcie się z pozostałą częścią artykułu.
Kelwin – co to znaczy?
Na wstępie mała dawka wiedzy technicznej. Kelwin jest jedną z jednostek temperatury w układzie SI, w której m.in. mierzona jest temperatura barwy światła. Nie chodzi jednak o ciepło, które wydziela się przez zapalone światło, ale o jego kolor. Im wyższy jest wskaźnik Kelwinów, tym światło jest zimniejsze. Oznacza to również, że im wartość jest wyższa, tym światło jest zimniejsze, czyli niebieskie.
Jak w praktyce mogą wyglądać takie wskaźniki temperatury światła?
– Barwa ciepła – 2200 – 3200 [K]
– Barwa neutralna – 3300 – 4500 [K]
– Barwa zimna – 4600 – 6500 [K]
Barwa światła – gdzie szukać informacji na opakowaniu?
Barwa światła jest jedną z podstawowych wartości, stąd też nie trudno namierzyć takie oznaczenia na opakowaniach zawierających żarówki lub lampki. Jeżeli wybieramy lampę z tradycyjną żarówką, nie będzie ona zawierała oznaczenia dotyczącego barwy światła, ponieważ to jedynie od wybranej żarówki uzależnione są dokładne parametry oświetlenia. Tego rodzaju lampy są jedynie oprawkami, do których oddzielnie dokupuje się żarówkę.
Inaczej może prezentować się to w przypadku lamp z wbudowanym źródłem światła LED. Z kolei w tym przypadku panele świecące są niewymienne, co oznacza, że zarówno moc, jak i również kolor światła powinien znajdować się na opakowaniu lampy.
Informacje mówiące o kolorze światła, powinno szukać się w obrębie innych podstawowych informacji, takich jak, m.in. moc oprawy w Watach, oraz ilość lumenów. Warto pamiętać również o tym, że Kelwiny oznaczone są najczęściej za pomocą skrótu „K”, a więc należy szukać wartości liczbowej, która zawiera właśnie tę literę, np. 3000K.
Najbardziej przejrzyście będzie wyglądało to w czasie zakupów internetowych. Informacja związana z barwą światła powinna znajdować się na karcie produktu. Są one udostępnione, wraz z innymi technicznymi danymi, takimi jak m.in. wymiary lampy. Jeżeli nie ma takiej informacji w karcie produktu, to warto skontaktować się z pracownikami sklepu, jednak należy przyznać, że sklepy dbają o takie drobiazgi i niezwykle rzadko zdarzają się produkty, które nie zawierają takich informacji.
2700K – żółta barwa światła
Powyższa wartość światła jest w sam raz przeznaczona do pomieszczeń, które służą domownikom do wypoczynku. Żarówki, które posiadają żółtą barwę, najlepiej sprawdzają się w lampkach dziecięcych lub nocnych. Jest to bardzo przytulne i jednocześnie delikatne światło, przy którym można się wyciszyć i zrelaksować.
Niezwykle modne w ostatnim okresie są żarówki zawierające ciepłe światło, które imituje stare – żarnikowe modele. Tego rodzaju żarówki można montować również w lampkach, które nie zawierają kloszy. Dzięki temu pięknie się prezentują, a przy tym znajdujące się w nich światło nie jest rażące dla ludzkich oczu.
3000K – ciepłe światło
Stosunkowo często można spotkać się z pytaniem, ile kelwinów ma ciepłe światło. W standardzie ciepłe światło określane jest w przedziale od 2200K do ok. 3200K. Ciepłe światło doskonale będzie prezentowało się w szarych salonach.