Jedynie tylko niektóre rośliny rosnące w Polsce są na tyle osobliwe, jak meksykański dziwaczek jalapa. Roślina ta charakteryzuje się tak dużym niejednorodnym kwitnieniem, że nawet w przypadku jednego okazu mogą pojawić się na nim kwiaty występujące w różnej barwie, natomiast pojedynczy kwiat może zmienić kolor wraz ze swoim wzrostem i rozwojem. Dziwaczek posiada również inną nazwą, a mianowicie – świecący kwiat. Koniecznie sprawdź, jakie walory posiada dziwaczek i dlaczego warto zasadzić go we własnym ogrodzie.
Dziwaczek z odmiany jalapa, nazywany jest również dziwaczkiem peruwiańskim, pomimo tego, że pochodzi z Meksyku, a nie z Peru. Jest wyjątkowo ciepłolubną rośliną, stąd też w każdym klimacie uprawia się go najczęściej, jako roślinę jednoroczną, a rzadziej dwuletnią lub wieloletnią. Jakie walory posiada dziwaczek?
Dziwaczek jalapa – czym charakteryzuje się ta roślina?
Dziwaczek jalapa ma nieco krzewiasty i szeroki przekrój. Osiąga ok.70-80 cm wysokości i tworzy silnie rozgałęzione pędy, które pokryte są jasnozielonymi, szeroko lancetowatymi liśćmi. Kwitnie od połowy lipca, aż do końca sierpnia. Kwiaty złożone z pięciu płatków, które zbierają się w baldachogrona, wyróżniają się różnorodną barwą, są nie tylko białe, ale i również żółte, różowe, fioletowe i czerwone. Kwiaty bardzo często przyjmują dwubarwne odcienie, z wyraźnie oddzielonymi od siebie i pstrokatymi kolorami.
Zdarzają się również okazy, na których na jednej roślinie występują kwiaty w kilku barwach. Pojedynczy kwiat najczęściej otwiera się po południu i dopiero przekwita nad ranem. Najczęściej ma to miejsce około godziny 16. Z chwilą rozwoju, kwiat może zmieniać swoje barwy, jednak warto wspomnieć również o tym, że nie lubi on bezpośredniego słońca, jest on zapylany przez nocne motyle, wydziela on słodki i dosyć intensywny zapach.
Kwiaty dziwaczka są doskonale widoczne w wieczornych godzinach. Stąd też nie bez powodu nazywa się je świecącymi kwiatami, pomimo że słysząc tę nazwę można spodziewać się nieco bardziej spektakularnych efektów. Owszem dziwaczki mogą świecić nocą, ale tylko w sytuacjach, kiedy będą poddane bardzo silnym promieniom UV w czasie dnia. Dziwaczka zazwyczaj kwitnie bardzo obficie, a jej owocami są czarne orzeszki, które otoczone są okrywą kwiatową.
Dziwaczek – uprawa
Dziwaczek kocha rosnąć we wszystkich miejscach, które są częściowo zacienione, tylko w takich warunkach może prawidłowo się rozwijać, a jego kwiaty będą wówczas wyglądały, jakby były specjalnie wyselekcjonowane. Dziwaczek może poradzić sobie również w cieniu, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie będzie on tak efektywny, jak w przypadku właściwych dla niego warunków, warto również pamiętać, że takie miejsce powinno być ciepłe i zaciszne. Dziwaczek jest rośliną wybitnie ciepłolubną – może Zginąć nawet przy najmniejszych przymrozkach. Preferuje on głównie żyzne, próchniczne, oraz umiarkowanie wilgotne gleby, o odczynie, który zbliżony jest do obojętnego.
Nasiona dziwaczka powinno się wysiewać wczesną wiosną do pojemników, które umieszczone są w szklarni, pomieszczeniu lub inspekcie. Na zewnątrz można je wysadzać w drugiej połowie maja, gdy nie będzie zachodziło już ryzyko przymrozków. Średnia rozstawa sadzenia wynosi ok.50 cm. Roślina posiada tendencję do rozrastania się wszerz. Dziwaczki powinno się umieszczać pojedynczo w pojemnikach, ewentualnie można również posadzić dwa egzemplarze, jeżeli posiadamy długi pojemnik lub skrzynki.
Jak pielęgnować dziwaczka?
Podlewanie dziwaczka
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jaki musi być wykonywany niemal każdego dnia, jest podlewanie. Ważne jest, aby wykonywać je regularnie w czasie lata, a w uprawie pojemnikowej nawet codziennie.
Nawożenie dziwaczka
Od późnej wiosny, aż do końca lata rekomenduje się stosowanie nawozów wieloskładnikowych, co 2-3 tygodnie. Bardzo istotnymi makroelementami dla gatunku są potas i fosfor.
Dziwaczek doskonale prezentuje się na tynkach żywicznych.