Praktycznie w każdym domu znajduje się jakaś roślina, a w wielu z nich stanowczo więcej niż jedna. Służą przede wszystkim jako ozdoby, ale spełniają też dodatkowe funkcje. Poznaj je bliżej i dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć nie tylko po pierwsze z brzegu kwiaty, ale właśnie po okazy kolekcjonerskie.

Przede wszystkim piękno

Nie ulega wątpliwości, że rośliny kolekcjonerskie wybieramy przede wszystkim ze względu na ich unikatowe piękno. Możemy spokojnie powiedzieć, że wszystkie kwiaty są urodziwe, jednak niektóre z nich wyróżniają się na tle innych nieprzeciętnym wyglądem, który – między innymi – czyni z nich okazy dla kolekcjonerów.

Takim kwiatem może być między innymi Filodendron “Pink Princess”, który zachwyca rzadkim ubarwieniem. Przebarwienia na jego liściach wynikają z rzadkiej mutacji genetycznej, która zmienia gospodarkę barwnikami rośliny: chlorofilem i betakarotenem. Przybierają takie odcienie jak czerwony, brązowy, różowy i biały.

Warto przy tym zauważyć, że filodendron ten jest naprawdę rzadko dostępny na rynku, ponieważ rozmnożenie go z zachowaniem wszystkich cech rośliny matecznej jest niezwykle trudne.

Prawdziwa rzadkość

Kolekcje tworzymy po to, aby chwalić się okazami, których inni nie mają. Sami cieszymy się ze zbierania poszczególnych roślin, ale jeszcze większą radość sprawia nam, że inni się nimi zachwycają i pragną zdobyć takie same. Jeśli dodatkowo nasz kwiat jest jedynym takim okazem wśród wszystkich znajomych albo nawet w szerszym gronie kolekcjonerów, powód do dumy jest jeszcze większy.

Takim wyjątkowym rarytasem może być Monstera deliciosa variegata Alba, która jest kolejną rośliną obarczoną mutacją genetyczną. W tym przypadku powoduje one pojawienie się białych przebarwień na liściach, które są efektem częściowego albinizmu. Jest to mutacja spontaniczna i niezwykle rzadka, dlatego jeśli ktoś posiada taką roślinę, z pewnością ma się czym poszczycić.

Oba podane przykłady znajdziesz pod adresem https://www.florapoint.pl/kategoria-produktu/rosliny/domowe/kolekcjonerskie/.

Lepsza jakość powietrza

Choć na rośliny zazwyczaj decydujemy się ze względu na ich urodę i możliwość ozdobienia z ich pomocą mieszkania, nie ulega wątpliwości, że spełniają też rolę zdrowotną. Pomagają w oczyszczaniu powietrza i produkują tlen, co przyczynia się do poprawy jakości oddychania. Bez wątpienia będą mieć dzięki temu korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i całe samopoczucie. Warto przy tym pamiętać, że wiele roślin kolekcjonerskich jest właśnie bardzo skutecznych w oczyszczaniu powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here