Sprzedaż mieszkania z agencją nieruchomości — Sprawdź 5 powodów, dla których warto!

0
2535

Sprzedaż mieszkania przez agencję nieruchomości jest bardzo często oferowana właścicielom mieszkań czy domów. Wielu z nich waha się jednak i dość ostrożnie podchodzi do takiego rozwiązania — głównie poprzez kilkuprocentowe opłaty. Sprzedaż taka może być jednak znacznie korzystniejsza i przynieść o wiele więcej plusów. Czy zatem warto wybrać taką opcję? Jak wygląda sprzedaż mieszkania z biurem pośrednictwa nieruchomości? Kiedy warto wybrać taką opcję? Poniżej prezentujemy odpowiedzi na te pytania i podpowiadamy jakie plusy i minusy ma sprzedawanie domu z agencją nieruchomości.

Home Staging

Pierwszym krokiem przy sprzedaży z biurem nieruchomości jest wykonywany przez agencje home stagingu. To nie tyle sprzątanie ile przygotowywanie domu po odpowiednim kątem do prezentacji. Czynność ta polega na usunięciu wszystkich osobistych akcesoriów właścicieli, odpowiednim ustawieniu mebli, zmienieniu kolorów zasłon czy dodaniu pewnych dodatków. Mieszkanie tak przygotowane wydaje się bardziej przestronne, luksusowe oraz jasne. Wszystkie elementy te mają wpływ na cenę oraz negocjacje i szybkość sprzedaży. Home staging nie wymaga dużych nakładów finansowych, a bardziej polega na poprawnym przygotowaniu wnętrza. Dzięki kilku sztuczkom mieszkanie wydaje się zatem dużo bardziej atrakcyjne.

Sesja fotograficzna

Kolejną czynnością, o którą zadba agencja nieruchomości, jest sesja fotograficzna. Biura takie współpracują najczęściej z profesjonalnymi fotografami, którzy wykonują profesjonalne sesje zdjęciowe. Jasne, wyraźne i odpowiednio wykadrowane zdjęcia są następnie umieszczane w ogłoszeniach sprzedażowych. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż na tle kilku podobnych mieszkań nasze będzie wyróżniało się już na pierwszy rzut oka — co zaowocuje częstszym wchodzeniem na daną ofertę. Wykonywanie zdjęć telefonem nie jest najlepszym pomysłem i z pewnością nie wpłynie w tak pozytywny sposób na popularność reklamy. Agencja nieruchomości umieszcza również ogłoszenia na kilkudziesięciu portalach ogłoszeniowych, w gazetach tradycyjnych, w swojej siedzibie na tablicy oraz dodaje nasze mieszkanie do swojej bazy. Wielu klientów poszukuje kontenerach mieszkań i przychodzi z tym problemem bezpośrednio do agencji, która proponuje im aktualnie sprzedawane mieszkania. Agencje dodają również profesjonalne opisy do ogłoszeń i konstruują je w ten sposób, aby były czytelne i atrakcyjne.

Pokazywanie nieruchomości i odbieranie ofert

Kolejnym etapem sprzedaży nieruchomości przez agencję jest odbieranie ofert i pokazywanie mieszkań. Po kilkukrotnej prezentacji możemy być nieco sfrustrowani czy zawiedzeni. Pracownik agencji nieruchomości z pewnością przeprowadzi prezentację mieszkania dużo lepiej od nas. Nie będziemy również narażeni na wiele telefonów — często z dużo niższymi propozycjami. Zdając się na agencje pośrednictwa, możemy jedynie pozostawić pracownikom firmy klucze i zjawić się dopiero na podpisaniu umowy sprzedaży, co pozwoli zaoszczędzić bardzo dużo cennego czasu.

Negocjacje i Finalizacja

Gdy agencja znajdzie wreszcie odpowiedniego nabywcę, zajmuje się również negocjacjami i finalizacją transakcji. Profesjonalny i doświadczony doradca w naszym imieniu negocjuje cenę z osobą kupującą oraz ustala warunki sprzedaży. Biuro nieruchomości przed transakcją sprawdza również stan prawny oraz przygotuje wszystkie potrzebne dokumenty. Agencje bardzo często współpracuje również z notariuszami dzięki i czemu mamy dużo większy poziom bezpieczeństwa takiej transakcji. Pewne niedociągnięcia czy błędy, w tak pokaźnych transakcjach gdzie w grę wchodzi dorobek całego życia, mogą okazać się niebezpieczne, dlatego jest to jeden z największych plusów sprzedaży mieszkania z agencją nieruchomości.

Korzyści sprzedaży z agencją nieruchomości

Pomoc biura nieruchomości jest korzystna pod kilkoma względami. Pierwszy z nich to profesjonalna sprzedaż na każdym etapie. Profesjonalni doradcy z pewnością dołożą wszelkich starań, aby sprzedaż taka przebiegała szybko i sprawnie. Do korzyści tego rozwiązania możemy również zaliczyć dużo większe możliwości agencji pod względem reklamowym naszej nieruchomości czy poszukiwania nabywców. Jednym z częstych powodów, dla którego nie decydujemy się skorzystać z agencji nieruchomości, jest prowizja. Ta może opiewać na sumy od 1%-2% nawet do 7%-8%. Jest to duża suma od ogólnej kwoty sprzedaży, ale tylko na pierwszy rzut oka. W zamian za profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży i zwiększenie jej wartości czy negocjacje prowadzone przez profesjonalistę możemy zyskać tyle samo lub nawet więcej niż prowizja dla agencji. Możemy również dużo szybciej i bezpieczniej przeprowadzić cały proces, z którym samodzielnie borykać moglibyśmy się długi czas. Korzyścią tego rozwiązania jest również elastyczność. Możemy skorzystać zarówno z kompleksowej usługi całościowej sprzedaży lub tylko poprosić o wykonanie danego elementu np. negocjacji z klientem czy Home Stagingu. Nawet jeśli skorzystamy z kompleksowej usługi sprzedaży, w dalszym ciągu będziemy mogli wybrać czy wolimy brać udział w sprzedaży osobiście na każdym etapie, czy zjawić się dopiero u notariusza na podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania.

Kiedy warto?

Sprzedaż domu z agencją nieruchomości ma wiele zalet i warto je wykorzystać w niektórych sytuacjach. Z pewnością będzie to sytuacja, kiedy chcemy osiągnąć jak najlepszą cenę. Warto również prosić o pomoc agencję, gdy mamy do sprzedania nieruchomość w problematycznej lokalizacji lub samodzielnie nie znamy się na sprzedawaniu nieruchomości. Pośrednictwo jest również dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na taką sprzedaż lub zależy nam na czasie. Samodzielnie nieruchomość sprzedawać możemy natomiast gdy mamy wiele czasu, znamy proces sprzedaży lub samodzielnie kiedyś sprzedawaliśmy już nieruchomości. Jeśli posiadamy mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy, możemy również spróbować przez pewien okres czasu sprzedawać mieszkanie samodzielnie, a dopiero np. po kilku miesiącach zlecić sprzedaż agencji nieruchomości.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułIle kosztują meble kuchenne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here