Farby olejne cieszą się coraz większą popularnością. Ich wysoka trwałość powoduje, że są one często używane w czasie różnego rodzaju prac remontowych. Dzięki nim można malować ściany, drzwi, balustrady, jak i również wiele innych powierzchni.
Jest to jedna z tych farb do malowania ścian, które będą w stanie przetrwać nawet najcięższe warunki użytkowania. Zdecydowaną zaletą farb olejnych są nie tylko jej znakomite właściwości, posiada ona również wiele innych plusów. W sklepach znaleźć można ogromną paletę kolorów, co sprawia, że znalezienie odpowiednich odcieni nie będzie stanowiło dużego problemu?
W przypadku farb olejnych należy również wspomnieć o ekonomicznej cenie zakupu. Jakość, jaką gwarantują farby olejne, będzie w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagające osoby. Naturalnie, tak jak niemal każdy inny produkt farby olejne posiadają swoje zalety, ale i również wady.
Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje związane z farbami olejnymi. Farba olejna opiera swój skład na specjalnie zmodyfikowanym oleju. Warto pamiętać również o tym, że farba olejna nałożona na powierzchnię bardzo wolno schnie.
Farby do plastiku
Może mieć ona płynną konsystencję, ale również często spotkać można także farby olejne w postaci pasty. Do całkowitego wyschnięcia niezbędny będzie dopływ tlenu. Tylko w tym momencie oleje zawarte w składzie sieciują się, co oznacza, że tworzą trwałe i jednolite błony.
Prawdziwe farby olejne dosyć dobrze znoszą negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Najlepiej sprawdzają się emalie akrylowe. Należy mieć jednak na uwadze, że w tej grupie często znajdują się farby ftalowe.
Warto zwracać szczególną uwagę przed podjęciem decyzji związanej z zakupem. W produkcji farb olejnych najczęściej wykorzystuje się olej:
– lniany,
– makowy,
– orzechowy.
Są one wybierane głównie ze względu na optymalne tempo wysychania. Dużo rzadziej stosowane są inne oleje, do których zalicza się m.in.:
– słonecznikowy,
– konopny,
– rycynowy,
Naturalnie można przyspieszyć proces wysychania farb olejnych dzięki dodaniu do jej składu suszki. Nakładanie farb olejnych nie jest aż tak bardzo skomplikowane, jednak powinno się pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy nakładać stosunkowo cienką warstwę, ponieważ w przypadku grubych warstw mogą pojawić się zacieki.
Należy rozprowadzać równomiernie na powierzchni niewielką ilość emulsji, w taki sposób, aby nie powstawały nieestetyczne plamy. Trzeba również mieć na uwadze, że farba olejna pełni rolę przede wszystkim zewnętrznej farby ochronnej. Najczęściej wymaga nałożenia spodniej warstwy w postaci specjalnego podkładu, który będzie mógł nadać powierzchni pożądany odcień. Przez to nie będziemy mieli problemu z prześwitami. Nawet przy bardzo cienkiej powłoce, będzie można uzyskać oczekiwany efekt.
Farby olejne mogą być stosowane również na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Są one wyjątkowo uniwersalne, przez co można pokryć nimi rozmaite powierzchnie, m.in. drewno, czy też metal. Występują w wielu rodzajach, dzięki czemu możliwe jest wybranie odpowiedniego produktu do malowanej powierzchni.
W zdecydowanej większości przypadków nie ma konieczności stosowania rozcieńczalników w przypadku farb olejnych. Wyjątek mogą stanowić jedynie przypadki, w których wykorzystywane są profesjonalne rozpylacze do malowania powierzchni. Emulsje występujące w standardzie, mogą okazać się zbyt gęste, przez co równomierne ich rozprowadzenie może być niemożliwe. Stąd też niezbędnym produktem, mogą okazać się rozcieńczalniki.
Emalia z połyskliwą powierzchnią wymaga ogromnej precyzji przy nakładaniu, ponieważ każde niedociągnięcie będzie bardzo zauważalne. Jej aplikacja może okazać się nieco bardziej trudna, niż standardowe farby o matowym wykończeniu. Naturalnie można nałożyć kilka warstw farby olejnej, aż do momentu uzyskania oczekiwanych rezultatów.
Czy można zastąpić czymś farbę olejną? Owszem istnieje wiele innych produktów, jednym z nich jest, np. tynk żywiczny.