Biel. Kolor czystego śniegu. Kolor o wielu znaczeniach, który z chęcią wykorzystujemy zarówno w swoim otoczeniu, jak i podczas wybierania idealnego stroju. Jak będzie prezentować się w domu? Gdzie warto ją zastosować, a gdzie lepiej sięgnąć po inne barwy?

Biel, która nas otacza

Kolor biały występuje w przyrodzie, jednak bardzo rzadko samodzielnie. Zazwyczaj biel nie jest bowiem idealna. Płatki kwiatów często – gdy przyjrzymy się im bliżej – mają delikatne odcienie kremu czy różu, a śnieg tylko w pierwszej chwili jest naprawdę piękny i biały, by potem przybrać szarą barwę. Z kolei morska piana, choć na pierwszy rzut oka biała, może okazać się zupełnie inna, gdy przyjrzymy się jej z bliska. I równie szybko znika, jak powstaje.

Biel o wielu znaczeniach

Biel jest kolorem, który ze względu na swój unikatowy charakter cechuje się bogatą symboliką. W pierwszej kolejności to nieskazitelność, czystość, niewinność. Właśnie dlatego biel wybierana jest między innymi jako kolor Panny Młodej, kolor Pierwszej Komunii Świętej albo chrztu, ale także podczas wielu ważnych uroczystości innego rodzaju. Nie tylko wiąże się z tradycjami i religią, ale też z naturalnymi skojarzeniami, które w nas budzi.

Jednocześnie kolor biały jest chętnie wykorzystywany w szpitalach ze względu na swoje skojarzenie ze sterylnością i czystością. Nawiązuje do tego, jak powinno być w takich placówkach. Wskazuje, że możliwe jest przywrócenie zdrowia i równowagi. Co więcej, biel powiększa optycznie i rozjaśnia pomieszczenia, co może korzystnie wpływać na psychikę pacjentów przebywających przez dłuższy czas w salach.

Jednak biel nie zawsze jest pozytywna. Oznacza pewnego rodzaju chłód i dystans, mówi: “nie zbliżaj się do mnie”. Jest barwą, którą chętnie wykorzystujemy do podkreślania elegancji, ale też przyciągania uwagi, ponieważ wyraziście odróżnia się od innych barw. Może też służyć do ich uwydatnienia, a poprzez swój uniwersalizm świetnie wpisuje się w każdy zestaw kolorystyczny.

Białe ściany, białe meble, białe dodatki?

Bogate znaczenie koloru białego sprawia, że coraz chętniej wykorzystywany jest w naszych domach i przestrzeniach publicznych. Zazwyczaj znajdujemy w nich białe ściany, które są proste i uniwersalne. Sprawiają, że niezależnie od tego, co przy nich umieścimy i jaką dodamy do nich podłogę, na pewno będą wyglądać elegancko i nieskazitelnie. Przydają się szczególnie w małych pomieszczeniach, które mogą optycznie powiększyć.

Jednocześnie bardzo często decydujemy się na wykorzystywanie białych mebli. Są idealne w tych wszystkich miejscach, w których zależy nam na prostym, minimalistycznym, a nawet nieco chłodnym wyglądzie. Doskonale sprawdzają się zarówno przy białych ścianach, jak i przy bardziej kolorowym wystroju wnętrza. Są szczególnie uwielbiane przez kobiety, które chętnie łączą je z różowymi dodatkami, co dodaje pomieszczeniu lekkości i feminizmu.

Ale nie zapominajmy, że dodatki także mogą być białe! Przykładem są rolety dostępne pod adresem https://rolety24.net/rolety-dzien-i-noc/biale-rolety-dzien-noc, które świetnie sprawdzą się jako dodatek do białych ścian i mebli, ale też do innych barw. Będą ładnie komponować się z każdym pomieszczeniem i sprawią, że nawet zasłonięte okno będzie proste i lekkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here