Elewacje przede wszystkim mają na celu ochronę ścian zewnętrznych budynku, przed działaniami czynników atmosferycznych, oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Właściwie zaprojektowane, oraz odpowiednio dobrane elewacje mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Najczęściej architekci, starają się łączyć różne rodzaje materiałów i faktur, dzięki czemu mogą stworzyć niepowtarzalną całość.

Elewacje najczęściej wykańcza się po zakończeniu wszystkich prac tzw. mokrych w pomieszczeniach. W przypadku nowych domów, ściany zewnętrzne najczęściej tynkuje się i ociepla, dobierając odpowiednią barwę tynku do dachu, drzwi, okien, a także do bramy garażu. Coraz więcej osób decyduje się również na ozdobienie swoich drewnianych domów, za pomocą kamienia lub różnego rodzaju okładzin, które go imitują. Tak naprawdę możliwości wyboru jest bardzo dużo.

Nowoczesne elewacje domów

Wiosna jest jednym z najlepszych okresów na wykończenie nowoczesnej elewacji. Wbrew pozorom lato nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w bardzo upalne, słoneczne dni, gdy temperatura powietrza przekracza grubo 20°C, tynki te mogą zbyt szybko wysychać, zanim jeszcze dobrze zwiążą się z podłożem – w konsekwencji mogą odpadać. Najczęściej późną wiosną zdąży upłynąć już wystarczająco dużo czasu od pierwszych prac związanych z murowaniem i przykryciem dachu domu. Po tym okresie budynek nie powinien już zbytnio osiadać.

elewacje domów galeria
https://pixabay.com/pl

Jeżeli jednak jeszcze we wnętrzach nie było przeprowadzane tynkowanie, a posadzki nie mają wylewek, korzystniej będzie poczekać jeszcze z wykończeniem elewacji np. do wczesnej wiosny, kiedy to prace mokre we wnętrzach będą wykończone w znacznej części.

Elewacja 2021

Sposób, w jaki można wykończyć elewacje, a także kolorystyka wybranych materiałów powinna być każdorazowo ustalana przez architekta, zajmującego się wykonaniem danego projektu. Na rysunkach zamieszcza on poszczególne rodzaje materiałów, ich kolorystykę, oraz typ, jak i również rodzaj, a także grubość przewidywanego ocieplenia. Dzięki zastosowaniu takiej specyfiki można znacznie uprościć zakup materiałów i uchronić się przed popełnieniem ewentualnych błędów, również tych, które związane są z niewłaściwie dobraną kolorystyką, poszczególnych elementów elewacji.

Najwięcej domów powstaje w technologii murowanej, w której to ściany zewnętrzne wykańcza się za pomocą tynku, miejscowo dekorując np. płytkami klinkierowymi lub betonowymi, które imitują kamień, czy też okładzinami z tworzyw sztucznych, albo przy użyciu drewna.

elewacja domu zdjęcia
https://pixabay.com/pl

Sposób, w jaki została wykończona elewacja, poniekąd może być spowodowany technologią, w jakiej zbudowano ściany zewnętrzne domu:

– szkieletowe – wykańcza się najczęściej oblicówką z tworzyw sztucznych lub drewna. Można je również otynkować po zamocowaniu dodatkowej warstwy ocieplenia. Czasami takie ściany obmurowuje się cegłą klinkierową lub bloczkami betonowymi

– trójwarstwowe – ściana osłonowa z klinkieru, ceramiki lub silikatów może pełnić rolę gotowej elewacji, lub podłoża pod tynk tradycyjny, albo cienkowarstwowy

– dwuwarstwowe – warstwa ocieplenia pokrywana jest tynkiem cienkowarstwowym lub w technologii na sucho panelami drewnianymi, a rzadziej PVC

– jednowarstwowe – przeznaczone są do tynkowania. W zależności od ich gładkości pokrywa się je tynkiem tradycyjnym, albo cienkowarstwowym

Do każdego rodzaju ścian można także przymocować różnego rodzaju okładziny ceramiczne, betonowe, kamienne lub takie, które są wytwarzane z tworzyw sztucznych, które w zależności od rodzaju podłoża i jego grubości, są przyklejane, albo mocowane do wcześniej przygotowanego stelaża.

Najładniejsze elewacje domów – zdjęcia

Tynki grubowarstwowe zalicza się do jednych z najbardziej tradycyjnych tynków stworzonych na bazie cementu i wapna, ich grubość wynosi od ok.15 do ok.20 mm. Składają się najczęściej z 2, albo 3 nakładanych kolejno warstw. Najwygodniej jest użyć gotowych, przygotowanych wcześniej w fabryce zapraw, które po zagruntowaniu podłoża można nakładać jednowarstwowo.

Jeżeli masz już tynki w domu, wiesz na jaką elewację postawić, to może czas na wybór mebli? Co sądzisz o komodzie dąb sonoma?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here