Coraz więcej osób mieszkających w centrach dużych miast zastanawia się nad możliwością instalacji paneli fotowoltaicznych na swoich budynkach. W tym celu poszukują wsparcia zarówno ze strony programów rządowych i lokalnych, jak również pomocy od firm wykonujących tego typu instalacje. Poniżej przyglądamy się tematowi fotowoltaiki w przypadku mieszkańców Warszawy, którzy mogą skorzystać z niej w celu obniżenia wysokości swoich rachunków za prąd, poprawiając także status ekologiczny danego budynku. 

Opłacalność fotowoltaiki w Warszawie 

Montaż paneli fotowoltaicznych w Warszawie może być opłacalny, ale zależy to od wielu czynników Warszawa, podobnie jak cała Polska, nie jest najlepszym krajem pod względem ilości dni słonecznych w roku. Jednak pomimo tego, energii słonecznej jest wystarczająco, aby zainstalowane panele fotowoltaiczne były opłacalne. 

Orientacja dachu budynku jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność paneli fotowoltaicznych. Dach powinien być skierowany na południe lub południowy zachód, aby otrzymywać maksymalną ilość światła słonecznego. 

Nachylenie dachu również ma wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych. Optymalny kąt nachylenia to około 30 stopni, ale panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na dachach o nachyleniu od 15 do 45 stopni. 

Im wyższa cena energii elektrycznej, tym bardziej opłacalna jest instalacja paneli fotowoltaicznych. W Warszawie ceny energii elektrycznej są relatywnie wysokie, co może przyczynić się do zwiększenia opłacalności instalacji paneli fotowoltaicznych. 

W Warszawie dostępne są różne programy dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych, co może zmniejszyć koszty instalacji i zwiększyć jej opłacalność. Warto zasięgnąć pomocy fachowców, którzy są zorientowani w dostępności obecnych programów dofinansowania. Polecamy pod tym względem pomoc Columbus Energy, pod linkiem: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-warszawa/. Pracownicy tej firmy sprawdzą dostępność programów rządowych i samorządowych w przypadku Państwa budynku. 

Podsumowując, montaż paneli fotowoltaicznych w Warszawie może być opłacalny, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Warto dokładnie przeanalizować koszty i korzyści związane z taką inwestycją oraz skorzystać z dostępnych programów dofinansowania, aby zwiększyć jej opłacalność. 

Jak sprawdzić czy dany budynek nadaje się do instalacji fotowoltaiki? 

Aby sprawdzić, czy dany budynek w Warszawie nadaje się do montażu fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz wspomnianej orientacji dachu i jego kąta nachylenia liczy się także jego powierzchnia. Im większa powierzchnia dachu, tym większa możliwość zainstalowania fotowoltaiki, a także możliwość wprowadzenie większej liczby paneli. 

Ponadto liczy się wysokość budynku. W przypadku niewysokich budynków panelom fotowoltaicznym może przeszkadzać cień rzucony przez inny budynek znajdujący się w pobliżu lub drzewa. Im będzie on wyższym, tym więcej energii słonecznej będzie w stanie przechwycić i wykorzystać do wytworzenia prądu. 

Ponadto dach budynku musi być w dobrym stanie technicznym i być w stanie wytrzymać ciężar paneli fotowoltaicznych, a także oddziaływanie wiatru i opadów atmosferycznych, które będą stanowić dla fotowoltaiki potencjalne zagrożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here