Żyrandol to wyjątkowy element dekoracji salonu. Zanim jednak kupisz odpowiedni dla siebie model, zapoznaj się z treścią poniższego artykułu. Pamiętaj, że na ostateczny wybór właściwej lampy wpływ ma w dużym stopniu geometria pomieszczenia.

Miejsce żyrandola w aranżacji salonu

Z reguły salon jest jednym z największych pokoi w domu. To oznacza, że myśl o zakupie żyrandola nasuwa się niemal od samego początku. Nie można też zapominać, że salon jest miejscem wypoczynku i relaksu, które powinno być dobrze oświetlone. Designerski żyrandol to idealne źródło światła dla tego pomieszczenia, o ile jest on zawieszony zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. To, jak wysoko zawiesisz lampę, ma istotny wpływ zarówno na wygląd salonu, jak i na komfort Twój i Twoich gości.

Przed zakupem odpowiedniego żyrandola warto przymierzyć jego oprawę z uwzględnieniem podanych w dalszej części wymiarów i innych wskazówek. W przeciwnym razie żyrandol może stanowić niebezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich gości.

Jak i gdzie zawiesić żyrandol w salonie?

Sposób zawieszenia żyrandola zależy od:

  • układu pomieszczenia,
  • rozmieszczenia znajdujących się w nim mebli,
  • aranżacji pokoju,
  • kształtu bryły salonu.

Zaleca się, aby dystans pomiędzy kloszem lampy a podłożem nie był mniejszy niż 210 cm. Dzięki temu osoby poruszające się po salonie będą czuły się bezpiecznie. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścian. Przyjęło się, że żyrandol nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 120 cm od nich. Jeśli kształt pokoju uniemożliwia wdrożenie tych wskazówek, warto postawić na alternatywne plafony.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze żyrandola do salonu?

Na ostateczny kształt zakupionego żyrandola wpływ ma również bryła salonu. Jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie, warto wybrać dla niego odpowiednio dużą lampę. W przeciwnym razie jej konstrukcja może „zaginąć”w salonie o dużej kubaturze. Dla nowoczesnych wnętrz warto wybrać skandynawskie oświetlenie sufitowe. Jest ono dość minimalistyczne, ale za to świetnie komponuje się z otoczeniem. Pamiętajmy, że nowoczesne żyrandole nie są wyłącznie domeną minimalistycznych salonów. Z powodzeniem można je też montować w klasycznie urządzonych pomieszczeniach, aczkolwiek należy zachować właściwą równowagę pomiędzy aranżacją nowoczesną i klasyczną.

Wybór właściwego żyrandola jest kluczowy zarówno w kontekście bezpieczeństwa jego użytkowników, jak ich komfortu. Mając to na uwadze, warto postawić na nowocześnie zaaranżowane źródła światła o uniwersalnym charakterze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here