Kotły CO – w Twoim domu lub mieszkaniu

0
634

Kotły CO, czyli kotły wykorzystywane do wytwarzania energii cieplnej, znajdują zastosowanie w wielu polskich domach i mieszkaniach. Korzystając z nich, możesz wytworzyć energią potrzebną do ogrzania wnętrza pomieszczeń. Kotły CO są przy tym zdecydowanie bezpieczniejszy w obsłudze niż ich systemy zasilane paliwami stałymi. Są także bezpieczniejsze z perspektywy ich użytkowników oraz wymagają mniejszego nakładu sił i pracy. Poniżej przyglądamy się możliwościom oferowanym przez kotły OC oraz udzielamy porad dotyczących ich wyboru, zakupu i montażu. 

Kotły CO – jedno i dwufunkcyjne 

Kotły CO sprawnie radzą sobie z wytwarzaniem energii cieplnej i jej wykorzystywaniem do ogrzewania pomieszczeń. Urządzenia te mogą jednak pełnić także dodatkowe funkcje, które doceni wielu ich użytkowników. Oprócz zwykłych kotłów jednofunkcyjnych, czyli przeznaczonych do wytwarzania energii cieplnej, znajdziesz także modele dwufunkcyjne. Nadają się one także do ogrzewania wody użytkowej w danym gospodarstwie domowym, którą wykorzystasz podczas pełnienia różnych obowiązków w kuchni i łazience. 

Wybierając kocioł do swojego miejsca zamieszkania, warto więc ustalić, czy potrzebujesz urządzenia jednofunkcyjnego, którego zadaniem będzie wyłącznie ogrzanie wnętrz, czy też urządzenia zdolnego także do ogrzewania wody przy ujściach systemu kanalizacji. Oczywiście, urządzenia jednofunkcyjne są odpowiednio tańsze niż ich dwufunkcyjne odpowiedniki, pracują także z mniejszą mocą oraz posiadają nieco odmienną obudowę i konstrukcję.

Kotły bezpieczne oraz ich właściwe użytkowanie 

By kocioł był maksymalnie bezpieczny w Twoim miejscu zamieszkania, warto wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach i konstrukcji. Odradzamy zakup kotłów używanych, z drugiej ręki, których dalsze użytkowanie mogłoby stanowić źródło zagrożenia. Nie należy także korzystać z używanych przyłączy, lecz przy każdej wymianie kotła na nowy warto sięgnąć także po nowe wężyki.

Przyglądając się oferowanym produktom, warto zwrócić uwagę na szczelność obudowy, która powinna uniemożliwiać dostanie się do wnętrza wilgoci oraz pyłków. Ponieważ kotły najczęściej wieszane są w kuchniach lub łazienkach, podwyższony poziom szczelności może okazać się właściwym wyborem. Polecamy też zwrócić uwagę, czy kocioł nie znajduje się zbyt blisko urządzeń, które mogłyby stanowić dla niego źródło zagrożenia – na przykład poprzez emisję energii cieplnej lub wykonywanie powtarzalnych mechanicznych ruchów. 

Kotły CO powinny też zawisnąć w miejscu, które pozwoli na ich bezpieczne i prawidłowe użytkowanie. Chodzi przede wszystkim o dostęp do panelu programatora oraz poszczególnych przyłączy. Warto powiesić kocioł na pustej ścianie, na stosunkowo niedużej wysokości. Odradzamy wieszania kotłów we wnękach lub w słabo wentylowanych pomieszczeniach, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ich prawidłowej pracy. 

Kotły powinny także dysponować solidną obudową, wykonaną z twardej i solidnej blachy, lub materiałów o podobnym stopniu wytrzymałości. Produkty takie znajdziesz w ofercie sklepu Bridom, pod linkiem https://www.bridom.pl/systemy-grzewcze/kotly-c.o. Oferowany kotły zostały wykonane na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem wymogów bezpiecznego użytkowania w pomieszczeniach mieszkalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here