Remont oraz wykańczanie domu albo mieszkania są niezwykle kosztowne. Zarówno ceny materiałów, jak i pracy włożonej w ich montaż mogą znacznie przekraczać możliwości finansowe inwestorów. Dlatego wiele osób szuka oszczędności. Dobrym pomysłem jest np. samodzielne ułożenie podłogi. Jednak zanim to zrobisz, dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy. Podpowiadają specjaliści salonu VOX Warszawa.

1. Ułożenie podłogi na zanieczyszczonym podłożu

– Jeśli panele zostaną rozłożone na zanieczyszczonej powierzchni, podczas jej użytkowania może wystąpić odgłos zgrzytającego piasku, który nie jest zbyt przyjemny dla ucha. Do tego może pojawić się szary nalot na ścianie od kurzu wydobywającego się z posadzki – wskazuje ekspert VOX Warszawa

Aby tego uniknąć, przed ułożeniem paneli trzeba dokładnie wyczyścić podłogę, najlepiej szpachelką, z resztek klejów i innych materiałów budowlanych, a następnie dokładnie odkurzyć ją.

2.  Brak przerw dylatacyjnych

Podłoga nieustannie pracuje podczas jej użytkowania, tj. odgina się pod ciężarem człowieka i mebli, kurczy się w trakcie ogrzewania i puchnie w wilgotne dni. Zmiany długości paneli, dostępnych np. na https://homeconcept.com.pl/warszawa/salony/drzwi-i-podlogi-vox/, mogą sięgać nawet kilkunastu milimetrów. Dlatego przy ścianach, a także między pomieszczeniami trzeba pozostawić przerwy dylatacyjne, czyli odstępy o długości kilku centymetrów. W innym przypadku panele zaczną się odkształcać i mogą pękać podczas użytkowania.

3. Układanie paneli na źle wypoziomowanej podłodze

Dobrze ułożona podłoga jest idealnie równa. Taki efekt można osiągnąć tylko wtedy, gdy przed położeniem paneli posadzka została doskonale wypoziomowana.

– Wszelkie różnice w poziomie większe niż 3 mm mogą spowodować, że panele będą pękać lub się wybrzuszą. Nie będzie wyglądało to zbyt dobrze i z pewnością użytkowanie takiej podłogi nie będzie przyjemne – dodaje ekspert VOX Warszawa.

 4. Pominięcie aklimatyzacji podłogi w pomieszczeniu

Przed ułożeniem paneli na posadzce należy pozostawić je w danym miejscu na 24-48 godzin. Dzięki temu zaaklimatyzują się do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Pozwoli to uniknąć wypaczeń, pękania czy puchnięcia podłogi po jej ułożeniu.

5. Nieczytanie instrukcji producenta paneli i niestosowanie się do wskazówek ekspertów z VOX Warszawa

– Wiele osób pomija etap zapoznawania się ze wskazówkami producenta odnośnie do układania paneli i montuje podłogę według własnego uznania. Jednak to błąd, który może doprowadzić do uszkodzenia produktu. Skutkiem tego mogą być nie tylko opóźnienia w pracy, ale także dodatkowe koszty związane z zakupem nowej podłogi – wyjaśnia ekspert VOX Warszawa.

Dlatego, zanim zaczniesz pracować, dokładnie przeczytaj wskazówki producenta. Znajdziesz tam najważniejsze informacje m.in. o sposobie łączenia elementów oraz podkładzie, jaki jest potrzebny do montażu podłogi. Możesz także poprosić o udzielenie porad ekspertów np. ze sklepu z panelami, który znajduje się w galerii wnętrz Home Concept.

6. Układanie podłogi na niedosuszonym podłożu

– Wielu inwestorów chce jak najszybciej wprowadzić się do swojego nowego domu lub mieszkania. Dlatego decydują się układać panele już po 2-3 tygodniach od wykonania wylewek. Jednak warto pamiętać, że jeśli jest ona grubsza niż 4 cm, to musi schnąć o wiele dłużej. W przypadku wylewki o grubości 6 cm jest to nawet 8 tygodni – podkreśla ekspert VOX Warszawa.

Skrócenie tego czasu spowoduje, że woda nie będzie mogła odparować, przez co panele będą narażone na działanie wilgoci. Na skutek tego może dojść do ich wypaczenia czy popękania, a nawet rozwoju pleśni, co nie wpływa pozytywnie na zdrowie mieszkańców ani stan domu.

Pamiętaj, aby podczas samodzielnego układania paneli, nie “iść na skróty”. Tylko jeśli będziesz postępować według wskazówek specjalistów i instrukcji producenta, podłoga będzie idealnie wyglądać i dobrze się użytkować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here