Łazienki wymagają specjalnej uwagi na etapie ich wykańczania. Kluczowy jest zakup wszystkich urządzeń i sprzętów koniecznych do ich umeblowania i przygotowania do użytku. Wiele osób decyduje się na wybór kabiny prysznicowej jako głównego urządzenia sanitarnego. Poszukują kabiny funkcjonalnej, nowoczesnej, wygodnej w użytku, a zarazem estetycznej. Poniżej pomagamy w jej znalezieniu oraz przyglądamy się najważniejszym funkcjom oferowanych urządzeń. Podpowiadamy czym powinna odznaczać się nowoczesna kabina prysznicowa oraz jakie możliwości powinna oferować swoim użytkownikom. 

Formy natrysku w kabinach prysznicowych 

Oprócz zwykłej słuchawki prysznicowej, w kabinie może znajdować się także dodatkowe źródło natrysku wody. Może mieć ono formę deszczownicy zamontowanej nad Twoją głową. Mogą być to również dysze emitujące intensywne strumienie wodne, które wymasują Twoje zmęczone ciało. Warto zwrócić uwagę na sposób pracy tych elementów, ich rozmiar oraz konstrukcję. Deszczownica powinna mieć stosunkowo szeroką słuchawkę, co pozwala na emitowanie strumienia wody obejmującego całe Twoje ciało. 

Konstrukcja kabiny prysznicowej 

Najlepiej wypadają kabiny obudowane przezroczystymi materiałami – na przykład szkłem. Szklane tafle powinny być połączone prostym stelażem, najlepiej wykonanym z wytrzymałych stopów stali. Warto zwrócić uwagę na sposób otwierania kabiny. Drzwiczki uchylne oraz przesuwne to najczęściej wybierane rozwiązanie. Znajdziesz też kabiny otwierane harmonijkowo oraz wyposażone w parawan. Mogą okazać się trafnym wyborem do łazienek o ograniczonym metrażu. 

Brodzik w kabinie prysznicowej powinien być stosunkowo nieduży. Im będzie niższy, tym lepiej i bardziej nowocześnie prezentuje się dana kabina. Modele bez brodzików wymagają dysponowanie specjalnie wyprofilowanym podłożem oraz zamontowania dedykowanych do niego odpływów podłogowych lub ściennych. Wielu aranżatorów uważa kabiny bez brodzików za wybór optymalny w przypadku aranżacji stawiających na funkcjonalność i komfort użytkowników. Prysznice nowoczesne bezbrodzikowe najczęściej stosuje się w loftach, luksusowych hotelach i saunach. 

Gdzie postawić kabinę prysznicową? 

Najczęściej wybór pada na miejsce, w którym kabina będzie najłatwiej dostępna i najbliżej pozostałych sprzętów sanitarnych i elementów wyposażenia łazienki. Często kabina jest dostawiona do kąta pomieszczenia lub stawiana we wnęce bądź przy załamaniu ścian. 

Alternatywnym rozwiązaniem są kabiny wolnostojące, które idealnie pasuje do łazienek o stosunkowo dużej powierzchni. Kabinę taką ustawiasz na środku pomieszczenia lub w innym wybranym miejscu. Często są to modele nieobudowane, które osłaniamy specjalnie improwizowanymi ściankami szklanymi lub plastikowymi. Warto rozważyć montaż kabiny wolnostojącej zwłaszcza w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i iloft. 

Alternatywą względem typowej kabiny jest montaż tak zwanej płyty prysznicowej, nazywanej też brodzikiem posadzkowym. Jest to urządzenie wprowadzane w podłogę, niewidoczne z zewnątrz i dostosowane do warunków posadzki. Jego montaż jest bardzo prosty, a cała instalacja nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Płyta prysznicowa może być wyposażona w różne formy odpływów ściennych i podłogowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here