Wanna to bez wątpienia ten element armatury, bez którego większość z nas po prostu nie może się obejść. Wygodna, przestronna (choć czasem przeciwnie – całkiem mała), umożliwiająca nam branie kąpieli tak jak chcemy i wspomagająca wieczorny relaks po długim dniu. Właśnie taka jest zazwyczaj nasza wanna. Wiedząc o tym, powinniśmy ją naprawdę starannie dobrać do własnego gustu w trakcie remontu i wymiany. Po którą zatem sięgnąć?

Kształt wanny ma ogromne znaczenie

Zacznijmy od uświadomienia sobie jednej rzeczy: kształt i rozmiar wanny mają po prostu kolosalne znaczenie dla każdej łazienki. W zależności od tego, czy wybierzemy dla siebie wannę małą, czy dużą, będziemy mogli cieszyć się zupełnie innym rodzajem odpoczynku.

Nie bez znaczenia jest także kształt wanny, który powinniśmy dopasować do całej łazienki. Ważne, aby wanna dobrze pasowała do narożnika, w którym ją ustawimy (chyba że decydujemy się na model wolnostojący, wówczas nie ma to takiego znaczenia). Jest to szczególnie istotne, jeśli łazienka nie ma idealnie symetrycznych kształtów. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się wybór wanny, która również ich nie posiada. Charakterystycznie ścięta jak trapez albo zaokrąglona może być znacznie bardziej praktyczna niż idealnie prosta, ponieważ dopasuje się do krzywizn samego pomieszczenia i szybko je wypełni.

Wanna wolnostojąca

Zupełnie innym rodzajem wanny jest wolnostojąca, która nie wymaga dopasowania kształtem do kształtu pomieszczenia. Zazwyczaj ustawiamy ją na środku lub w innym, wyjątkowym miejscu, gdzie będzie mogła pełnić nie tylko rolę miejsca służącego higienie, ale też przyczyni się do ozdoby łazienki. Wanna wolnostojąca często jest jednak dedykowana większym i bardziej luksusowym pomieszczeniom, które dzięki niej nabierają charakteru pokoju kąpielowego.

Wanna retro czy nowoczesna?

Decydując się na zakup wanny, z całą pewnością będziesz musiał wybrać pomiędzy dwiema największymi grupami: wannami retro i nowoczesnymi. Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o klasycznym wystroju, ale też w łazienkach glamour. Są zazwyczaj przygotowane jako wanny wolnostojące na ozdobnych nóżkach, dzięki czemu można łatwo wybrać dla nich odpowiednie miejsce i stworzyć unikatową stylizację całego pokoju. Dodatkową ich zaletą jest duża ilość wykończeń: chromowanych, złotych lub białych. Wanny retro możemy jednak zastąpić wannami nowoczesnymi, o bardzo prostych kształtach i potencjalnie bardziej uniwersalnym charakterze. W ich przypadku możemy spodziewać się zarówno wanien dopasowanych do ustawienia ich pod ścianą i w narożniku, jak i takich, które będą sprawdzać się w środkowej części pomieszczenia. Co więcej, idealnie dopasujemy do wielu stylizacji, które mają w sobie bardziej modernistyczne cechy.

Na wanny nowoczesne warto też zwrócić uwagę ze względu na ich wyjątkową prostotę, która może pomagać w utrzymaniu czystości czy wielofunkcyjności. Jest to szczególnie zauważalne, jeśli mówimy o tych, które mają znaleźć się w pomieszczeniu łazienkowym bez żadnej dodatkowej obudowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here