Tynk japoński jest rodzajem wykończenia ścian, które stanowi formę alternatywną, dla czegoś w rodzaju pomiędzy tapetą a tynkiem. Jest on bardzo łatwy w nakładaniu, a w dodatku bardzo ładnie i oryginalnie się prezentuje. Koniecznie sprawdźcie, jakie właściwości ma tynk japoński.

Co to jest tynk japoński?

Tynk japoński swoje początki zgodnie z nazwą miał w Japonii, gdzie stosowano go już od wielu wieków. To mieszanka bardzo naturalnych składników, w postaci strzępków bawełny, włókien mineralnych, celulozy i jedwabiu. Stąd też niektórzy nazywają go również tynkiem bawełnianym. Najczęściej można go zakupić w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się jedynie koloryzujący pigment, oraz wodę, a w niektórych przypadkach również odrobinę kleju.

Tak naprawdę, to jak będzie finalnie wyglądał tynk japoński, zależy od składników dekoracyjnych, które mogą zostać dodane do mieszanki. Zaliczają się do nich różnego rodzaju barwniki, piasek kwarcowy, oraz płytki miki. Dzięki nim mogą powstawać bardzo oryginalne i niepowtarzalne wzory, nie zapominając o palecie kolorów,  która w tym przypadku jest naprawdę bogata.

Tynk japoński – zalety

tynk japoński
https://pixabay.com/pl

Tynki japońskie bardzo dobrze maskują wszelkiego rodzaju rysy, nierówności ścian i inne ubytki. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że w każdym momencie mogą być bezproblemowo usunięte ze ścian. Ponadto są wielokrotnego użytku, wystarczy jedynie je zwilżyć i zeskrobać, a zdjętą w taki sposób masę wymieszać z letnią wodą, by móc ją nanieść np. w innym miejscu.

Jeżeli w czasie nakładania w opakowaniu zostanie niewielka ilość tynku, warto zachować go w celu użycia w przypadku ewentualnych napraw, gdy np. nasz zwierzak skoczy na ścianę i przypadkowo zdrapie odrobinę tynku. Warto również wspomnieć o tym, że konserwacja tynków japońskich jest bardzo łatwa. Lakierowane tynki japońskie można czyścić za pomocą wilgotnych ściereczek, natomiast w przypadku pozostałych opcji, zabrudzenia można usuwać za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza. Miejsca, które uległy trwałym zabrudzeniom lub zniszczeniom, można ponownie pokryć cienką warstwą tynku.

Jedną z największych zalet tynków japońskich, jest również fakt, że zwiększają one izolacyjność termiczną, znacznie wpływając przy tym na poprawienie akustyki w danym wnętrzu. Można je zatem śmiało stosować w sypialniach, oraz pomieszczeniach, które mają pełnić funkcję np. kin domowych, oraz wnętrz przeznaczonych do słuchania muzyki.

Jak nałożyć tynk japoński?

tynk japonski castorama
https://pixabay.com/pl

Do nałożenia tynku japońskiego niezbędne będzie użycie specjalnych pistoletów natryskowych. Ze względu na to, ze tynk japoński posiada kilka rodzajów, niektóre z nich można również nakładać przy użyciu tradycyjnej pacy, kielni, a nawet za pomocą wałka ze średnim włosiem czy nawet gąbki.

Taki tynk można tak naprawdę stosować na każdym podłożu – na tynkach cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, a w niektórych przypadkach nawet na meblach. Wystarczy jedynie wcześniej odpowiednio zagruntować podłoże.

Jedna warstwa tynku japońskiego nie powinna przekraczać 2 cm. Można go używać zarówno w suchych pomieszczeniach, jak i również mokrych. W drugim przypadku wystarczy jedynie pokryć nim ściany i następnie nałożyć na niego bezbarwny lakier akrylowy, który będzie zabezpieczał go przed wilgocią i nadmiernym wchłanianiem zabrudzeń.

tynk japoński wzory
https://pixabay.com/pl

Na pokrycie 3-4 m² ściany, najczęściej wystarcza 1 kg mieszanki nakładanej ręcznie.

Jaka jest cena tynku japońskiego?

Tak naprawdę cena tynków japońskich w największym stopniu uzależniona jest od dodatków, które można znaleźć w ich mieszance. Jedna z najtańszych o najprostszym składzie można już nabyć za ok.50 zł, z kolei te o nieco większym i bardziej bogatym składzie kosztują najczęściej powyżej 70 zł i więcej. Jednak warto zwrócić uwagę, że najczęściej spotykane opakowania zawierają ok.700-800 g mieszanki.

Nie zapominajmy o tym, że do ceny samej mieszanki stanowiącej tynk, powinniśmy dodatkowo doliczyć koszt folii, oraz taśmy malarskiej, jak i również gruntu.

A czy wiecie już, jakie meble kupicie do nowego wnętrza z tynkiem japońskim?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here