Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, które są związane z utrzymaniem wody basenowej, jest występowanie glonów, czego bezpośrednim następstwem jest zielony odcień wody, a także śliski nalot na ścianach oraz dnie basenu.

Bardzo duże nasłonecznienie i wysoka temperatura powodują, że naturalny biofilm rozwija się w naszych basenach z zatrważającą szybkością.

Przyczyny pojawiania się zielonej wody w basenie

Źle dobrany filtr basenowy

Jest to rodzaj problemu, który dotyczy głównie basenów rozporowych, stelażowych, jak i również takich, które są nabywane w supermarkecie. Producent takich basenów dostarcza wraz z zestawem odpowiednie dla niego filtry kartuszowe, czasami zamiennie stosuje pochodne rozwiązania papierowe. Niestety często filtracja, która opiera się na tego rodzaju wynalazkach, nie ma prawa prawidłowo funkcjonować. Jeżeli jesteśmy posiadaczami tego typu basenu, na początku powinniśmy zainwestować w niewielkich rozmiarów filtr wyposażony w złoże piaskowe, a także właściwie dobraną pompę filtracji.

Jak oczyścić wodę w basenie domowe sposoby
https://pixabay.com/pl

W celu zakupienia odpowiedniego i jednocześnie profesjonalnego filtra powinniśmy udać się do sklepu specjalizującego się w akcesoriach i chemii do basenów lub chociaż takiego, który posiada baseny w swojej stałej ofercie.

Za krótki cykl filtracyjny

Najczęściej wynika to z oszczędności energii elektrycznej, która niestety jest tylko pozorna. Aby basen posiadał piękną błękitną wodę – filtracja powinna działać nie mniej niż 8 godzin dziennie. Rekomenduje się, aby w przypadku basenów prywatnych działanie to rozpoczynało się o godzinie 8 rano i trwało do godziny 20 wieczorem. Należy mieć również na względzie, że drobna oszczędność energii, w efekcie może doprowadzić do konieczności zakupu ponadprogramowej chemii basenowej, a także z dużym prawdopodobieństwem zmusi nas do wyłączenia z użytkowania basenu na co najmniej kilka dni.

Brak systematyczności w płukaniu filtra basenowego

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się zielonej Wdy w basenie, ponieważ najzwyczajniej jest to jeden z punktów, z którego istotności zdaje sobie niewiele osób lub zupełnie nie wie, że taką czynność powinno się wykonywać regularnie. Należy regularnie płukać filtry. A w przypadku użytkowania systematycznego, basen powinien przechodzić czyszczenie filtru nawet raz w tygodniu.

Nieregularne stosowanie chemii basenowej

czysta woda w basenie domowe sposoby
https://pixabay.com/pl

Na każdym opakowaniu chemii przeznaczonej do basenu, powinien znajdować się dokładny opis, mówiący o tym jak i ile dokładnie chemii powinno być zastosowane na każdym m3 wody w basenie. Jeżeli zdecydujemy się na ręczne dozowanie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby chemia nieustannie była obecna w wodzie.

Niska jakość chemii basenowej

Jest to jedna z podstawowych przyczyn problemów związanych z utrzymaniem wody w basenie. Jedynie stosowanie chemii najwyższej jakości, renomowanych produkcji, umożliwi utrzymanie wody w basenie we właściwej kondycji. Nie chodzi tu o ilość stosowanej chemii, ale głównie o jej jakość i wydajność. Tańsze środki charakteryzują się tym, że głównej mierze produkowane są z odpadów chemicznych, co poza niską skutecznością, ma również wpływ na zdrowie użytkownika.

Stąd też zalecane jest stosowanie środków europejskich producentów takich, jak HTH (Francja), Bayrol (Niemcy) lub Chemoform (Niemcy), których jakość jest nieporównywalnie lepsza, w porównaniu do ich odpowiedników znajdujących się w marketach.

Zielona woda w basenie – procedura zwalczania

Etap I

Dokładne wypłukanie filtra basenowego.

Etap II

Sprawdzenie pH wody basenowej, przy użyciu odpowiedniego testera

Wersja Profesjonalna -> Fotometr Elektryczny

Wersja Budżetowa -> Tester Ręczny na tabletki

Wersja Budżetowa – > Tester paskowy

Etap III

Odpowiednia regulacja pH do poziomu 7,0-7,4, adekwatnie do wcześniejszego pomiaru należy zastosować środek pH minus lub pH plus

– Chemia HTH

– Chemia Bayrol

– Chemia Chemoform

Każdy z powyższych produktów występuje w wersji minus i plus.

Jeżeli już będziemy korzystać z naszego czystego basenu z błękitną wodą, warto byłoby podziwiać piękne rośliny w naszym ogrodzie, do jednych z nich należy dziwaczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here