W łazience podobnie zresztą jak w kuchni panuje specyficzny mikroklimat. Sufit i ściany narażone są na nieustanne działanie wilgoci, gwałtowne wahania temperatury, oraz częste zachlapania wodą. To wszystko powoduje, że stają się one jedną z łatwiejszych pożywek dla grzybów, bakterii, a także pleśni. Najczęściej farby akrylowe nie zdają egzaminu w tak trudnych warunkach. W celu zapewniania ścianom właściwej ochrony powinno się sięgać po specjalistyczny produkt, który przeznaczony jest do malowania łazienek lub kuchni.

Dobra farba do łazienki

Farby do łazienek posiadają różne parametry oraz właściwości. Zamiast kupić pierwszy lepszy dostępny w sklepie produkt, powinno się uprzednio porównać propozycje kilku marek, by wybrać dokładnie taki produkt, który idealnie sprawdzi się w przypadku naszych potrzeb. Na co zwracać szczególną uwagę?

Dobrej jakości farba do łazienki wyróżnia się wysoką odpornością na ścieranie. Oznacza to, że można ją myć, a nawet szorować bez ryzyka uszkodzenia zewnętrznej powłoki. Producenci nierzadko reklamują tego rodzaju produkty, jako plamoodporne lub zmywalne. Dla pewności warto zajrzeć do karty technicznej i sprawdzić, czy określony rodzaj farby znajduje się w I klasie ścieralności, która ustalona jest na podstawie europejskiej normy PN-EN 13300. Tylko taki rodzaj produktów może się sprawdzić w narażonej na zabrudzenia łazience.

farby do lazienek
https://pixabay.com/pl

Ze względu na bardzo częste ryzyko związane z zachlapaniami dobrze w tej roli sprawdzają się farby hydrofobowe – wodoszczelne. Ściana, która zostanie nimi pomalowana, wręcz odpycha wodę i różne płynne zabrudzenia, przez co dużo łatwiej utrzymać ją w czystości i uchronić w ten sposób przed zawilgoceniami. Wystarczy jedynie przetrzeć za pomocą suchej szmatki lub wilgotnej gąbki zachlapane miejsce, żeby w ten sposób pozbyć się plam.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej farby do łazienki? Doskonale, jeśli produkt dodatkowo wykazuje właściwości biobójcze, które zapewniają tym samym bardzo skuteczną ochronę przed działaniem bakterii, grzybów, oraz pleśni. Wielu ekspertów rekomenduje również wybieranie farb paroprzepuszczalnych, które umożliwiają oddychanie ścianom.

Jeżeli chodzi o sam kolor i wykończenie powłoki, w tej kwestii panuje całkowita dowolność. Na rynku znajdują się farby do łazienek, które występują zarówno w matowej, półmatowej, błyszczącej, oraz satynowej wersji. Producenci w ramach swojej oferty, proponują produkty w rozmaitych kolorach, a także możliwość zamówienia określonego odcienia z mieszalnika. Nie zapominajmy również o tym, że jasne ściany są zdecydowanie bardziej praktyczne, ponieważ dużo lepiej znoszą nawet częste szorowanie, w porównaniu do ścian występujących w ciemnych kolorach.

Farba lateksowa vs. Farba ceramiczna

farby do łazienki
https://pixabay.com/pl

Na sklepowych półkach znajdują się zarówno lateksowe farby do łazienek, oraz farby ceramiczne. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami produktów? Który z nich będzie lepszą alternatywą dla ochrony ścian przed wilgocią, wodą, oraz zabrudzeniami?

Farby lateksowe są farbami emulsyjnymi akrylowymi, z dużą zawartością żywicy w składzie. Tworzą bardzo wytrzymałe i jednocześnie elastyczne powłoki, które są paro przepuszczalne i dodatkowo odporne na mycie, oraz szorowanie. Jako jedne z produktów wodorozcieńczalnych są one w pełni bezpieczne dla zdrowia, jak i również bezzapachowe. Charakteryzują się doskonałą przyczepnością, świetnie przy tym kryjąc, przez co mogą być stosowane na każdym rodzaju podłoża. Ze względu na doskonałe parametry, oraz stosunkowo przystępną cenę, farby lateksowe stanowią najchętniej wybierane produkty służące do malowania łazienek.

Farby ceramiczne, to zdecydowanie droższe opcje, ale przewyższają swoimi właściwościami farby lateksowe m.in. pod względem trwałości. Za sprawą zawartych w składzie cząsteczek ceramicznych, umożliwiają uzyskanie twardej i idealnie gładkiej powłoki o bardzo delikatnym połysku.

Farby do łazienek sprawdzają się również we wszystkich miejscach, gdzie uszczelki w oknach nie do końca spełniają już swoją funkcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here