Oferta kolorystyczna naprawdę potrafi zawrócić w głowie, zwłaszcza w czasie remontu, czy budowy domu od podstaw. Niestety od pewnego czasu nawet zwykły zakup okien przestał być prosty i nie ogranicza się już tylko do koloru białego, orzechowego, czy też złotego dębu, ponieważ dostępna na rynku oferta okien stała się dużo szersza. Jednym z kolorów, który cieszy się coraz większą popularnością, jest antracyt.

Co mieści się w tajemniczym słowie – antracyt? Jest to przede wszystkim nazwa jednej ze skał organicznych, która stanowi odmianę węgla kopalnego. To właściwie za sprawą jej barwy wzięło się określenie koloru antracytowego, który opisuje się jako odcień szarości, a z kolei ciemne ramy okienne, stały się jednym z trendów, który coraz częściej goszczą w różnego rodzaju budynkach, na terenie całej Polski.

Okno antracyt w polskich domach

Wiele osób nadal żyje w mylnym przekonaniu, że wszystkie elementy stolarki, powinny występować w tym samym kolorze. Jest to równoznaczne, z tym że zarówno drzwi, okna, parkiet jak i również mnóstwo innych elementów wykończenia powinno występować w identycznym odcieniu tworzywa lub drewna. W pewnym stopniu można się z tym zgodzić, pod takim względem, że tego rodzaju dobór kolorystyczny, będzie ze sobą spójny, jednak nie postrzega się tego, jako słuszny kierunek w obecnej architekturze i aranżacji wnętrz.

okno antracytowe
https://pixabay.com/pl

Owszem różnego rodzaju schematy i konwenanse są bezpiecznymi rozwiązaniami i swego rodzaju drogą na skróty, ale niewątpliwie unika się takich zachowań w przemyślanym projektowaniu. O wiele większą estetykę można zauważyć, we wnętrzach, które są urządzane z uwzględnieniem całości, a nie tylko pojedynczych, pasujących do siebie elementów.

Okno antracytowe może być jednym z bardziej designerskich eksperymentów. Inspirującym pomysłem może okazać się zastosowanie ciemnej ramy, która będzie intrygować swoim wyglądem, np. w zestawieniu z drzwiami wewnętrznymi. Takie połączenie powoduje, że żaden z elementów nie wybija się w bardzo znaczący sposób, a jednocześnie wnętrze posiada niepowtarzalny charakter.

Antracytowe okna z powodzeniem mogą być stosowane w przestrzeniach komercyjnych takich, jak różnego rodzaju biura i wystawy sklepowe, ale warto zauważyć, że od kilku lat antracytowe okna królują również w nowoczesnych wnętrzach, a dodatkowo nadają one elegancji w przypadku zastosowania w budynkach mieszkalnych. Taki trend cieszy się ogromną popularnością po zachodniej stronie naszej kuli ziemskiej, ale coraz częściej kolor antracytowy na ramach okiennych można spotkać również w polskich nieruchomościach.

Minimalizm to nie wszystko, postaw na antracytowe okna

okno anracyt
https://pixabay.com/pl

Nurt, jakim charakteryzuje się współczesna architektura, opiera się przede wszystkim na minimalizmie. Jest to styl, którego charakterystyczną cechą jest harmonia, oszczędność detali i duża prostota. Takie wnętrza w wielu przypadkach są bardzo przestronne i nierzadko utrzymane w jasnych barwach.

Pomimo że minimalistyczne aranżacje mogą być naprawdę piękne, to nie samym minimalizmem człowiek żyje. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że minimalizm idzie w parze z esencjonalizmem. Dzięki zastosowaniu różnorodnych kontrastów eksponować można najważniejsze elementy, przykładem tego mogą być okna. Stolarka okienna może dodać wnętrzom mnóstwo życia. W przypadku tego rodzaju wnętrz antracyt może okazać się wręcz obecny również w dodatkach, takich jak poduszki na kanapach, obudowa kominka, czy chociażby oświetlenie.

Antracyt okna – stwórz wyraziste wnętrza

Antracytowe okna doskonale komponują się ze stylem skandynawskim, czyli są połączeniem surowości, która jest bardzo charakterystyczna dla Skandynawii z jej tradycyjnymi, ale i również bardzo surowymi meblami. Styl ten wyróżnia się na tle innych, przede wszystkim odważnym połączeniem bieli i różnych odcieni szarości, z bardzo jasnym drewnem, a kolor antracytowy doskonale się w to wpisuje. Największe wrażenie może robić zastosowanie antracytowych okien, w przestronnym salonie.

Skoro już wiesz na jakie okna się zdecydujesz, to czy wybrałeś pasujące do nich parapety?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here