W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat tego jak prawidłowo zamontować parapet i jak dobrze dopasować go do wnętrza mieszkania. Montaż parapetu instrukcja krok po kroku. Co należy zrobić, aby stabilnie osadzić parapet? Jak szczelnie i solidnie zamontować parapet? Koniecznie sprawdź, jakie rady przygotowaliśmy.

Dopasowany do wnętrza parapet wewnętrzny z konglomeratu, nie tylko przyciąga uwagę naszych gości, ale i również może stanowić dopełnienie całej aranżacji. Zarówno w przypadku drewnianych, jak i również marmurowych, czy też wykonanych z konglomeratu parapetów, można za ich pomocą doskonale wyeksponować nawet najbardziej zwyczajne okno. Należy jedynie dobrać materiał, z którego są wykonane do odpowiedniego stylu i funkcji we wnętrzu.

Aby parapet był estetyczną ozdobą naszego mieszkania, ale i również cieszył nas przez długie lata, niezbędny może okazać się jego właściwy montaż. Tak naprawdę samo osadzenie parapetu nie jest niczym trudnym, spokojnie można go montować samodzielnie, wystarczy jedynie posiadać odpowiednią wiedzę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak samodzielnie zamontować parapet.

Podpowiadamy jak zamontować parapet wewnętrzny

montaż parapetu
https://www.pexels.com/pl

Do zamontowania parapetu wewnętrznego możemy użyć własnych rąk i sił lub powierzyć to zadanie fachowcom. Poniżej znajduje się kilka wskazówek odnoszących się do montażu parapetu. Parapet może być zamocowany jedynie na powierzchni, która jest uprzednio wyrównana, wypoziomowana i odkurzona, a także jeśli zachodzi taka potrzeba dodatkowo odtłuszczona. Prawidłowo zamontowany parapet powinien być przede wszystkim stabilny, czyli szczelnie i solidnie zamocowany.

Jak osadzić parapet?

Parapet wewnętrzny umieszczany jest najczęściej na murze wnęki okiennej, poprzez wsunięcie go w specjalnie podciętą pod ramą okna luką. Ważne jest jednak, że okno i parapet nie powinny się ze sobą stykać, stąd też przestrzeń pomiędzy nimi można wypełnić za pomocą pianki poliuretanowej lub taśmy izolacyjnej. Najlepiej, gdy wewnętrzny parapet jest zaklinowany w wyciętych w ścianach otworach. O tym, czy są one potrzebne, decyduje przede wszystkim szerokość muru, na którym będzie umieszczony parapet.

Jeżeli nasz parapet ma bardzo małą szerokość, należy nie tylko osadzić go w murze, ale i również podeprzeć za pomocą wsporników, szczególnie w sytuacji, gdy obrys wnęki okiennej wystaje aż o 60% szerokości parapetu. To czy parapet będzie stabilny, czy też nie, uzależnione jest przede wszystkim od osadzenia w ościeżu, a także odpowiedniego wypełnia przestrzeni pod parapetem. Wystarczy jedynie wkuć go na 3-4 cm, z każdej strony okna, nie będzie przeszkadzało również głębsze wkucie.

Jak zamontować parapet?

Jak zamontować parapet?
https://www.pexels.com/pl

Powszechnie jest przyjęte, ze jeżeli 2/3 szerokości parapetu, opiera się na murze, to nie wymaga on dodatkowego podparcia. Jednak jeżeli nadwieszona cześć przekracza 60% szerokości parapetu, to niezbędne może okazać się podparcie go od spodu, za pomocą wsporników. Wsporniki należy zamontować co 50 cm. Następnie mocuje się je do ścian za pomocą kołków rozporowych, a do parapetu – wkrętami, które są właściwie dobrane do materiału, z którego wykonany jest parapet. Dobrze jest również podeprzeć parapet w sytuacji, gdy jest on stworzony z nieco bardziej kruchego materiału, m.in. mocno użylonego kamienia.

Wewnętrzne parapety w mieszkaniu można montować przed tynkowaniem ścian, albo po nim, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że wtedy może to wymagać podkuwania ścian. Wybrane rodzaje parapetów, m.in. parapety drewniane, powinno się osadzać raczej po tynkowaniu, aby nie były one narażone na działanie wilgoci.

Jak osadzić parapet nad grzejnikiem?

Wewnętrzne parapety mocuje się w odległości ok. 10-15 cm nad grzejnikiem. Tylko dzięki takiej odległości będzie można zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Parapet, który zamontowany jest w odległości nie mniejszej niż 15 cm, od kaloryfera nie powinien wystawać poza jego lico, z tego względu, że ogrzane powietrze nie będzie odpowiednio się cyrkulować w pomieszczeniu.

Skoro masz już tynk i osadzone parapety, to zastanawiałeś się, jaką farbę do kuchni wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here