Podlasie to historyczny region Polski leżący na wschodzie kraju. Największym miastem Podlasia jest Białystok. W związku z tym, że jest to duże miasto istnieje zapotrzebowanie na różne usługi. I dlatego w Białymstoku wciąż powstają większe i mniejsze zakłady produkcyjne i zakłady usługowe, jak chociażby profesjonalne usługi szklarskie oferuje nie jeden zakład szklarski mający swoją siedzibę w tym dobrze rozwijającym się mieście.

Produkcja szkła nie jest wynalazkiem współczesnym, ani nawet średniowiecznym, lecz starożytnym, bo znana już była trzy tysiące lat przed naszą erą. A w pierwszym wieku naszej ery potrafiono już wytwarzać przedmioty ze szkła metodą wydmuchiwania, która nawet dziś ma jeszcze zastosowanie. Technika wydmuchiwania szkła z kęsa stopionego szkła wydobytego z pieca wynaleziona dwa tysiące lat temu dała początek pierwszym warsztatom szklarskim.

Dziś każdy zakład szklarski w Białymstoku lub gdziekolwiek indziej, aby mógł świadczyć usługi musi posiadać szkło.

Szkło jest różne, lecz podstawę stanowi szkło tradycyjne. Szkło tradycyjne w sposób naturalny przechodzi ze stopu do stanu szklistego. Całość polega na tym, że materiał zastyga zamrażając strukturę cieczy. Dochodzi do krystalizacji, lecz aby do niej doszło stop musi przebywać w odpowiednich warunkach. W dalszej kolejności należy, jak najszybciej go schłodzić, co umożliwi utworzenie się struktury krystalicznej.

Wracając do pracy w zawodzie szklarza, to trzeba zaznaczyć, że dziś częściowo zanika działalność indywidualna na tym polu. Lecz na szczęście mały zakład szklarski w Białymstoku można spotykać i z niego skorzystać. I pewnie zatrudnienie miałby nie jeden szklarz Suwałki, Augustów, Sokółka i okolice potrzebują takich fachowców świadczących indywidualne usługi, gdy stłucze się szyba lub trzeba poddać renowacji lustro, albo oprawić pamiątkowy dyplom, czy zdjęcie.

Dziś najbardziej rozwijają się huty szkła będące zakładami przemysłowymi zajmującymi się produkcją szklanych przedmiotów. Przemysł szklarski w Polsce na bogatą tradycję. Już w osiemnastym wieku na terenie Polski istniało ponad sto hut szkła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here