W czasach nieustannego postępu technologicznego nietrudno spotkać dom całkowicie wyposażony w system SmartHome. Należy wziąć jednak pod uwagę, że spora część budowli zostala wzniesiona jeszcze zanim takowe systemy weszły na rynek. Z tego względu powstała masa urządzeń, które swoim zastosowaniem mogą im dorównać.

Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać fortuny i przeprowadzać generalnych remontów domu, aby zyskał on kilka inteligentnych funkcji i przy tym ułatwił nieco życie mieszkańcom. Poniżej stworzyliśmy zestawienie trzech najpopularniejszych urządzeń z zakresu smart zarówno dla domów, jak i mieszkań w blokach czy kamienicach.

Robot sprzątający

Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych urządzeń inteligentnych występujących w naszych domach. Jego obecność jest kluczowa w momencie, w którym nie mamy czasu na regularne sprzątanie i odkurzanie, a istnieje taka konieczność spowodowana chociażby obecnością w domu zwierząt. 

Roboty sprzątające mają funkcję połączenia się z siecią wifi, a następnie z naszymi telefonami poprzez przypisaną im aplikację. Na samym początku takie urządzenie odbywa przejazd testowy, w którym kalibruje przestrzeń do sprzątania i ustala, gdzie znajdują się przeszkody. Każde, następne przejazdy są już typowo procesami odkurzania i czyszczenia powierzchni. Roboty dobrze radzą sobie z wjazdami na dywany oraz nie rysują powierzchni. 

Oświetlenie smart

Inteligentne kontakty

Z pewnością każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której leżał już wygodnie w łóżku, ale jego obowiązkiem było jeszcze wstać i wyłączyć w kontaktu różnego rodzaju urządzenia. Wstawanie tuż po położeniu się jest bardzo niewygodne i najlepiej sobie go po prostu zaoszczędzić. Można to zrobić podpinając urządzenie do inteligentnego gniazda. 

Takie elementy nie są niczym skomplikowanym. Przybierają kształt kostki, którą w normalny sposób podpinamy do rzeczywistego kontaktu. Różnica pomiędzy nimi, a zwykłymi kontaktami jest taka, że inteligentne gniazdka posiadają możliwość sterowania nimi z poziomu telefonu. Działa to w bardzo podobny sposób jak opisane jest w przykładzie odkurzacza. Specjalna aplikacja w naszych smartfonach przypisuje dane gniazdko i wyłącza podłączone do niego urządzenie w momencie, w którym sobie tego zażyczymy. 

Sporą zaletą inteligentnego gniazdka jest, że sterować nim można nawet będąc poza domem i nie mając dostępu do domowego wifi. Konieczny jest jednak ogólny dostęp do internetu z danych komórkowych. Świetnie sprawdza się to w przypadku zapominalskich, którzy często nie pamiętają o odłączeniu z kontaktu przeróżnych urządzeń RTV/AGD.

Oświetlenie smart

Należy również wspomnieć o sterowanym przy użyciu aplikacji oświetleniu domowym. Tutaj sytuacja jest o tyle ciekawa, że mamy ku temu kilka możliwości. Zakupić możemy zarówno żarówki z systemem smart, jak i specjalne włączniki. Na upartego, lampy nocne można także podłączyć do inteligentnych gniazdek. W przypadku nabycia żarówek, możemy dowolnie sterować każdą z nich, a także segregować je tworząc grupy. 

W niektórych przypadkach możemy także sterować jasnością i ogólną barwą oświetlenia. Jest to o tyle ciekawa opcja, że każdy z nas może dobrać barwę i jasność światła względem swojego codziennego biorytmu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here